Jak Wam się żyje w erze Zettbajtów?
- Maciej Klepacki
- Dec 6, 2017
- 2 min read

Od ponad dekady Cisco monitoruje i przygotowuje prognozy związane z wykorzystaniem Internetu korzystając z takich narzędzi jak Visual Networking Index (VNI). Od samego początku tych badań analitycy posługiwali się takimi wartościami jak zettabajty przesłanych danych, a osiągnięcie 1 ZB w skali roku zostało określone jako krok milowy w rozwoju sieci Internet.
Według obliczeń dokładnie 6 września 2016 r roczna transmisja danych generowana przez wszystkich ludzi na ziemi osiągnęła wartość jednego zettabajtu.
Patrząc z perspektywy czasu dojście do cyfrowego szczytu zajęło ludzkości prawie cztery dekady. Przyjmując umownie za punkt startu początek lat 80, gdy Internet zaczął być używany w skali globalnej, zarówno wśród użytkowników indywidualnych jak i do celów biznesowych.
W Polsce niektórzy z nas pamiętają jeszcze datę 20 listopada 1990 r. gdy z CERN do naszego kraju został wysłany pierwszy e-mail, a także rok 1992 gdy ATM obecnie operator telekomunikacyjny ATMAN, jako pierwsza firma przyłączona do Internetu w Polsce, zaczął świadczyć komercyjne usługi dostępu do sieci.
Jeden zettabajt to naprawdę dużo i skoro już liczymy to:
Zettabajt to 10 do potęgi 21 (1,000,000,000,000,000,000,000 bajtów) albo 1 sekstylion bajtów.
Jeden zettabajt jest równy mniej więcej tysiącu eksabajtów, miliardowi terabajtów lub artylionowi gigabajtów.
A może tak bardziej obrazowo? Analitycy VNI pokusili się o przedstawienie zettabajtów w nieco mniej standardowy sposób, który zdecydowanie bardziej praktycznie pozwoli sobie zwizualizować wielkości, o których mówimy.
Jeśli każdy terabajt w zettabajcie byłby kilometrem, to jeden zettabajt byłby równy 1300 wycieczkom na księżyc i z powrotem (768,800 km),
Jeśli każdy petabajt w zettabajcie byłby centymetrem, to jego wysokość 12 krotnie przewyższyłaby Burj Khalifa (najwyższy budynek na ziemi liczący 828 m),
Jeśli każdy gigabajt w zettabajcie byłby metrem, to 150 000 razy byłby dłuży od najdłuższej rzeki świata Amazonki (6 992 m),
Jeśli każdy gigabajt w zettabajcie byłby cegłą, to udałoby się zbudować 258 razy Wielki Mur w Chinach (3 873 000 000 cegieł).

A teraz będzie już tylko szybciej i więcej…
Możecie zapytać i co z tego? Ale o tym już w kolejnym wpisie :-)
Source: https://blogs.cisco.com
Comments